تحصیل در چک

∴ شرایط تحصیل در کشور چک

∴ تحصیل در مدارس کشور چک

∴ تحصیل در مقطع لیسانس در چک

∴ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک

∴ تحصیل در مقطع دکتری در چک

∴ کسب ویزای تحصیلی کشور چک

شرایط تحصیل در کشور چک

تحصیل در جمهوری چک (مهاجرت به چک ):جمهوری چک امروزه یکی از معروف ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی به برای تحصیل در جمهوری چک خواهد بود به دلیل اینکه بیش از ۳۹۰۰۰ دانشجو در واحدهای مختلف دانشگاهی را در خود جای داده است. تحصیل در چک از شرایط بسیار عالی دارا است و اولین گام برای تحصیل درچک اخذ ویزای تحصیلی چک می باشد.

دانشجویان بین المللی به واسطه سطح بالای کیفی و شرایط مناسب زندگی، تحصیل در چک را انتخاب می کنند. افراد از سراسر جهان برای سیستم آموزشی عالی این کشور روانه چک می شوند. در حدود ۳۱۱ هزار دانشجو که ۴۳ هزار نفر آنها دانشجویان بین المللی است، در این کشور مشغول به تحصیل می باشند.

سیستم دانشگاه چک همچنین دارای برخی از بهترین آموزش های ارائه شده در اروپا با تاکید بر کیفیت، تنوع، دسترسی و ارتباط است.کشور چک یکی از کشورهای پیش گام در عرصه علم در سال های اخیر بوده به طوری که سیاست های آموزشی و علمی این کشور در سال های اخیر با رشد بسیار زیادی رو به پیشرفت می باشد.

کشور چک به واسطه حضور در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن از قوانین این کشورها تبعیت می کند. این نکته بدین معناست که افراد در صورت تحصیل در چک می توانند شانس خود را برای کار در این کشور افزایش داده و موفق به اخذ اقامت جمهوری چک شوند.

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در جمهوری چک

مهاجرت تحصیلی به کشور جمهوری چک

تحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا با پیش دبستانی شروع می شود و در ادامه با تحصیلات ابتدایی و دبیرستان نیز ادامه پیدا می کند. تحصیل در مدارس جمهوری چک معمولا در حدود 12 سال به طول می انجامد و دانش آموزانی که سنی در حدود ۶ سال داشته باشند می توانند وارد مدارس این کشور شده و شروع به تحصیل کنند.

سیستم نمره دهی در مدارس جمهوری چک معمولا به این صورت است که ۱ بهترین نمره و ۵ بدترین نمره است و از این سیستم برای ارزیابی کار دانش آموزان این کشور استفاده می شود. این دوره آموزشی 12 ساله به دو دوره ابتدایی و نیمه متوسطه تقسیم می شود و در دوره نیمه متوسطه که همانند دوره راهنمایی در ایران است سیستم نمره دهی به صورت ۶ تا ۹ می باشد.

در دوره دبیرستان یا همان متوسطه تحصیل در مدارس جمهوری چک به ۴ سال می رسد و سیستم نمره دهی به این صورت است که دانش آموزانی که بتوانند از نمره ۱۳ نمره ۱۰ را کسب کنند قبول خواهند شد.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور چک

مهاجرت تحصیلی : برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور چک نیاز است که چندین آزمون کوچک را پشت سر بگذارید این آزمون ها پس از مقطع دبیرستان برای افراد در نظر گرفته می‌شود. اولین آزمون، آزمون زبان چک است که برای افرادی که قصد دارند به زبان چکی در این کشور تحصیل کنند گزینه بسیار مهمی محسوب می‌شود و همینطور چندین آزمون های کوچک دیگر در زمینه های تخصصی مختلف در نظر گرفته می‌شود.

از سال 2008 به بعد شرایط آزمون ها دو بخشی شده‌اند. اولین آزمون به صورت مشترک بوده که به صورت دولتی است و مرحله دوم نیز آزمون هایی است که برای مدارس خاص در نظر گرفته می‌شود.

تحصیل در کشور چک در مقطع لیسانس 3 الی 4 سال زمان نیاز دارد و سطح اول آموزش عالی را تشکیل می‌دهد. در پایان دوره تحصیلی دانشجو می‌بایست با شرکت در امتحان نهایی مدرک لیسانس مورد نظر را دریافت نماید.

به طور کلی زبان تحصیل برای مقطع لیسانس در کشور چک اغلب چکی و اسلواکی است و برخی از دانشگاه های دولتی نیز زبان انگلیسی را برای این مقطع در نظر گرفته‌اند.

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک

دوره های کارشناسی ارشد در کشور جمهوری چک ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد و شامل ۶۰ تا ۱۸۰ واحد درسی می باشد. در کشور چک دوره های کارشناسی ارشد به دو شکل ارائه می گردد. در شکل اول فرد می تواند به صورت پیوسته تحصیل کند که ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد.

اما در صورتی که به صورت نا پیوسته تحصیل کند می بایست ۴ تا ۶ سال ( در برخی رشته های تحصیلی در این مقطع تحصیل نماید. شرایط تحصیل در چک به این صورت است که افراد فارغ التحصیل در رشته های پزشکی و یا دامپزشکی می بایست در پایان در یک آزمون نهایی شرکت کرده و از پایان نامه ی خود دفاع کنند.

تحصیل در مقطع دکتری در چک

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا به طور معمول ۳ سال به طول می انجامد که برای فارغ التحصیلان از برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و تمرکز بر خلاقیت مستقل در تحقیق ، توسعه و یا هنر می باشد ، مطالعات دکتری با کار کردن با یک استاد راهنما بر روی یک موضوع و ارائه عمومی و دفاع از پایان نامه دکتری (پایان نامه) بر اساس کار انجام شده که باید منتشر شده و یا پذیرفته شده برای چاپ و نشر به پایان رسد.

برای تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در جمهوری چک باید مدرک آیلتس ۷ داشته باشد. بعد از فارغ التحصیلی نیز به دلیل نرخ پایین بیکاری شانس کاریابی برای متقاضیان بسیار بالا خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در جمهوری چک

قوانین حق کار دانشجویان در چک

دولت جمهوری چک به دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در این کشور حق کار هفتگی را اعطا می کند. از همین رو دانشجویان در حین تحصیل در چک در مقاطع مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت می توانند مشغول به کار شوند. کشور چک به عنوان برترین کشور اتحادیه اروپا در زمینه درصد کار در حین تحصیل دانشجویان بین المللی شناخته می شود. به صورت میانگین، دانشجویان بین ۷ تا ۹ یورو دستمزد به ازای کار دانشجویی دریافت می کنند.

مدارک مورد نیاز برای کسب ویزای تحصیلی کشور چک

فرم درخواست ویزا
نامه پذیرش دانشگاه مربوطه
گذرنامه معتبر
عکس های پاسپورت
اثبات تمکن مالی برای اقامت
تأیید محل اقامت
بیمه سلامت بین المللی معتبر
کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه
کلیه مدارک هویتی به همراه ترجمه
گواهی عدم سوء پیشینه
گواهی سلامت پزشکی

تماس با ما