مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا

♦ سرمایه گذاری در ایتالیا

♦ شرایط مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا در سال 2020

♦ مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک

♦ سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

♦ معایب و مزایا سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا

مهاجرت سرمایه گذاری ایتالیا : مهاجرت سرمایه گذاری یکی از جدیدترین انواع مهاجرت است که به تازگی مورد توجه کشورها قرارگرفته. بنیان گذار این نوع ویزا کشور “سنت کیتس و نویس” در سال 1984 بوده که با جذب سرمایه گذاران از طریق خرید ملک یا کارآفرینی، اقامت این کشور را اخذ نمایند.

تا سال 2006 این نوع دریافت اقامت ( مهاجرت سرمایه گذاری ) همچنان گمنام بود تا اینکه در این سال آمریکا با یک رویکرد افزایش سرمایه های ملی، شروع به ارائه ویزای سرمایه گذاری نمود.

عرضه این نوع ویزا از طرف آمریکا کم کم باعث شد که سایر کشورها نیز شروع به ارائه این ویزا نمایند. به ویزای سرمایه گذاری ویزای طلایی یا پاسپورت طلایی نیز اطلاق می شود.

مهاجرت سرمایه گذاری

شرایط مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا در سال 2020

کشور ایتالیا عضو اتحادیه های مختلفی از جمله اتحادیه اروپا، گروه هشت (G8)، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، سازمان بین المللی پول (IMF)، سازمان ملل (UN)، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان معاهده آتلانتیک شمالی (NATO) می باشد.

تولید ناخالص داخلی یا همان GDP ایتالیا 30.300 $ (دلار) می باشد که عمدتا تکیه بر شرکت های خانوادگی متوسط ایتالیایی دارد این کشور که همیشه مقصد اول توریست ها از سرتاسر دنیا بوده است امروزه توجه کسانی که قصد ایجاد یک بیزینس کوچک را در حوزه اتحادیه اروپا دارند، به خود جلب کرده است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در همه کشورها امکان پذیر نیست و خرید ملک تنها میتواند راهی مناسب به جهت سرمایه گذاری باشد. در پروسه اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک ارزش ملک از اهم موارد می باشد؛ بدین معنی است که هر ملکی به هر میزان ارزش نمی تواند سبب ساز اخذ اقامت گردد.

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک می تواند یکی از راههای اخذ اقامت در این کشور به شمار نمی آید. توضیح بیشتر آنکه کشور ایتالیا برنامه ویزای طلایی برای جذب متقاضی به جهت سرمایه گذاری در ایتالیا که همان خرید املاک و مستغلات با مبلغ مشخص ندارد.

به منظور کسب اقامت دائم در کشور ایتالیا متقاضیان باید درآمد سالانه به میزان ۱۰۰٫۰۰۰ یورو به دولت این کشور را نشان دهند. به منظور سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ایتالیا شخص متقاضی بسته به نوع املاک و مستغلات بین ۳۰۰٫۰۰۰ الی ۵۰۰٫۰۰۰ یورو باید سرمایه داشته باشد.

البته لازم به ذکر است با توجه به رکود اقتصادی در چند سال گذشته در اروپا که بیشتر گریبانگیر کشورهایی نظیر ایتالیا شد، ارزش املاک به مقدار قابل توجهی کاهش یافت.

مهاجرت

مهاجرت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

1- ثبت شرکت تازه تاسیس با مسئولیت محدود

شرکت مسئولیت محدود: حداقل ده هزار یورو برای تاسیس این نوع شرکت در ایتالیا لازم هست. سهامداران براساس سهم‌شان مسئولیت دارند.تعاونی: این نوع از شرکت اساساً برای تجارت‌های بزرگ طراحی شده است و حداقل دو سهامدار لازم است که باید 120 هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند.

سرمایه نیز به سهام تقسیم می‌شود که می‌تَواند در بازار سهام اظهار شود.ظرفیت و مشارکت کلی : این نوع شرکت ایجاب می‌کند که حداقل دو شخص یا دو شخص حقوقی با یکدیگر شریک شده و یک قراردادی برای فعالیت تحت نام یک شرکت امضا کنند. هیچ سرمایه اندکی هم مورد نیاز نیست.

در این صورت که یک مشارکت کلی وجود دارد، همه اعضا با مسئولیت کامل می باشند. بعد از ثبت شرکت شخص باید برای معاینات و آزمایشات پزشکی مراجعه نماید و بعد از حساب بانکی خود پرینت تهیه کنید و تمام مدارک را برای صدور ویزا به سفارت ارائه نماید تا ویزای مخصوص سرمایه گذاری در پاسپورت الصاق شود . اخذ اقامت ایتالیا 2019

2- خرید شرکت فعال

حالت دومی که برای افرادی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در ایتالیا هستند وجود دارد و روشی ساده‌تر به نظر می‌رسد و آن این است که شخص یک شرکت آماده و شرکتی که در حال فعالیت می‌باشد را خریداری نماید که به این روش shelf company گفته می‌شود.

خرید یک شرکت آماده بهترین جایگزین برای یک سرمایه گذار خارجی است که می‌خواهد فعالیت خود را فوراً در ایتالیا آغاز کند. به جای صرف هزینه و وقت و تشریفات بوروکراتیک برای ثبت یک شرکت، می‌تَوان یک شرکت آماده به کار را خریداری نمود.

البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده سرمایه گذاری شخص را تحت تاثیر قرار ندهد. از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی‌انجامد و شخص میتواند به سرعت شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کند.

مهاجرت

مهاجرت سرمایه گذاری

معایب و مزایا سرمایه گذاری در ایتالیا

نقاط قوت سرمایه گذاری در ایتالیا عبارتند از:

  1. ایتالیا هنوز هم دارای بخش صنعت قوی و مهم (19 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2017) و همچنین یک اکوسیستم صادرات قوی و متنوع است.
  2. SME های ایتالیایی در نتیجه با صادرات بسیار رقابتی هستند.
  3. ایتالیا میزبان نمایشگاه های بزرگ تجاری است که جذب خریداران از سراسر جهان است. به عنوان مثال، اکسپو 2015 در میلان حدود 20 میلیون بازدید کننده از سراسر جهان جذب کرده است.
  4. نیروی کار متخصص با دانش فنی و تجربه در تولید با کیفیت بالا و گردشگری

دولت در حال تغییر وضعیت اقتصادی استراتژیک است: دولت اصلاح طلب در سال های 2016-2015 فرصت های جدیدی را در بخش های مختلف ایجاد کرده و در حال حاضر از چندین بخش از پتانسیل ضعیف مانند انرژی و ارتباطات راه دور صرف نظر کرده است.

نقاط ضعف سرمایه گذاری در ایتالیا:

  1. هزینه های رویه ای بالا و سرعت پایین فرآیندهای اداری
  2. یک سیستم بانکی شکننده
  3. اجرای ضعیف حقوق مالکیت معنوی
  4. فساد و جرم سازمان یافته که بر اعتماد به کسب و کار تأثیر می گذارد
  5. هزینه های کار بالا است و بهره وری به سختی در طول 15 سال گذشته افزایش یافته است
  6. سرمایه گذاری دولتی در تحقیق و توسعه (R&D) همچنان کم است

تماس با ما