شرایط تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا : در ابتدا باید به این نکته اشاره نمود که سهولت تحصیل در این کشور در جهان رتبه ی 3 و در اروپا رتبه 1 رابه خود اختصاص داده. در این کشور نیز همانند دیگر کشورها علاوه بر تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه مقاطع تحصیلی دیگری که شامل لیسانس ،فوق لیسانس ،دکتری می باشد را داراست که هرکدام دارای شرایط خاص خود می باشند.

 افراد بعد از دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی میتوانند جهت اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند همچنین برای ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا افراد میبایست دارای مدرک زبان ایتالیایی باشند. البته لازم به ذکر است سفارت ایتالیا در تهران هرساله کلاس‌های زبان ایتالیایی را در طول سه ترم و سه کتاب برای دانشجویان مقطع لیسانس برگزار می‌کند.

که اگر دانشجو موفق به کسب 90 درصد نمره درامتحانات این دوره گردد میتواند جهت اخذ ویزا و پذیرش این کشور اقدام کند که البته انجام این امر منوط به اتمام دوکتاب اول می باشد. گفتنی است تحصیل به زبان  انگلیسی نیز در این کشور امکان پذیر بوده و دانشجو با داشتن مدرک زبان میتواند به ادامه ی تحصیل خود در این کشور بپردازد .

دانشجویانی که در مقطع لیسانس ایتالیا در حال تحصیل هستند ازمجوز کاری 10 ساعت در هفته برخوردار بوده حقوق آن‌ها به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو می باشد. البته دانشجویان مقطع لیسانس ایتالیا باید بدانند که می‌توانند برای اخذ بورسیه‌ استانی ایتالیا (DSU) اقدام نمایند.

 

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا

 

هزینه های تحصیل در ایتالیا

 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا تقریبا بین 1200 تا 3200 یورو در سال است که با توجه به رشته و دانشگاه وزبان تحصیل  متغیر است .

تحصیل در این مقطع هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی امکان پذیربوده و معمولا در تمامی رشته های دانشگاهی امکان ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی وجود دارد. علاوه بر رشته های ایتالیایی زبان، تعداد بسیار زیادی رشته های انگلیسی زبان هم در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های ایتالیا ارایه می گردند.

تمامی دانشجویان پذیرفته شده در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای ایتالیا (دوره های انگلیسی و ایتالیایی) پس از اخذ پذیرش یکی از دانشگاه های ایتالیا با ارائه مدارک مالی مرتبط با سرپرست خانواده خود می توانند از بورسیه استانی ایتالیا (بورس جهان سوم) بهره مند شده که عمده هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را تامین می نماید.

افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

مدت زمان تحصیل در ایتالیا

 

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد به نام ( Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

 دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

 

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا

رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس

مهندسی خودرو

مهندسی الکترونیک مهندسی مکانیک

مهندسی کامپیوتر

فاینانس

اقتصاد مدیریت

معماری

پزشکی

پرستاری روانشناسی

بیوانفورماتیک

دندانپزشکی

داروسازی

جراحی

 

مقطع کارشناسی ارشد در زمینه های تخصصی:

 

معماری

فیزیک شیمی ریاضی

برنامه ریزی شهری

طراحی صنعتی طراحی داخلی

طراحی معماری

تجارت الکترونیک

مهندسی کامپیوتر علوم کامپیوتر

فشن و مد

مهندسی ارتباطات و مخابرات

مهندسی سیستم علوم دیتا

هوش مصنوعی و رباتیک

مهندسی عمران

مهندسی هوافضا مهندسی شیمی

مهنسی مکانیک

مهندسی الکترونیک

مهندسی برق مهندسی منابع زمینی

مهندسی محیط زیست

مهندسی پزشکی

مهندسی مدیریت مهندسی صنایع

مهندسی مواد و نانوتکنولوژی

مدیریت و اقتصاد

مهندسی نفت مهندسی خودرو

مهندسی انرژی

اقتصاد و مدیریت در هنر و فرهنگ

مدیریت و اقتصاد توریسم اقتصاد و سیاست

اقتصاد

اقتصاد اروپایی و حقوق تجارت

اقتصاد و تجارت بین الملل فاینانس

اقتصاد کشاورزی و غذایی

برنامه ­ریزی شهری

توسعه و تجارت بین الملل حسابداری

مدیریت بازرگانی

بیولوژی

بیوتکنولوژی پزشکی بیوانفورماتیک

علوم پزشکی

فعالیت بدنی و ارتقاء سلامتی

علوم سلولی و ژنتیک یولوژی سلولی و مولکولی

روانشناسی

روایط بین الملل

مطالعات اروپا و بین الملل مطالعات اروپای شرق

 

علوم انسانی

توسعه منطقه ای توسعه پایدار توسعه مناطق روستایی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از مهاجرت تحصیلی  به ایتالیا و اخذ اقامت اوکراین با مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.