تحصیل  رشته پزشکی در کشور روسیه 

تحصیل پزشکی در روسیه :روسیه با مساحت 17075200 کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان واقع در شمال اروسیا است. این کشور از شمال غرب با نروژ و فنلاند، از غرب با لهستان، اوکراین و بلاروس و از جنوب شرق با چین، مغولستان و کره همسایه است.

جمعیت روسیه تقریباً 145 میلیون نفر می باشد که این جمعیت از ترکیب بیش از یک صد قوم و نژاد تشکیل شده است در سال های اخیر روسیه محبوبیت زیادی میان دانشجویان سراسر جهان مخصوصا دانشجویان کشورهای آسیایی که قصد تحصیل در رشته ی پزشکی در خارج از کشور را دارند، پیدا کرده است.

دانشگاه های پزشکی روسیه با جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها سیستم عالی و با کیفیت آموزش پزشکی، شهرت بالایی میان دانشجویان خارجی دارند.

هزینه های تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، انگلستان و آمریکا و بسیاری از مکان های دیگر، کمتر است.

دولت روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های سطح جهانی است. علی رغم ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای زندگی همراه با هزینه های پایین بهره مند می شوند.

دانشجویانی که از یکی از دانشکده های پزشکی روسیه فارغ التحصیل می شوند واجد شرایط هستند تا بعد از گذراندن آزمون پزشکی ملی این کشور در هر جای جهان مشغول به کار شوند.

همچنین آنچه که روسیه را به یک مقصد مورد ترجیح برای تحصیلات پزشکی تبدیل کرده است، روال راحت پذیرش، فرآیند سریع درخواست و نبود آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها / کالج های پزشکی روسیه است.

 

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

دانشگاه های برتر پزشکی روسیه 

روسیه جزء کشورهایی است که دارای دانشگاه های متعدد و معتبر میباشد دانشکده های پزشکی روسیه دوره های عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند. حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد.

 • دانشگاه ملی پژوهش های پزشکی
 • دانشگاه دولتی سن پترزبورگ/پاولف (مورد تایید وزارت بهداشت ایران)
 • دانشگاه دولتی سیبرین
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (مورد تایید وزارت بهداشت ایران)
 • دانشگاه دولتی ولگاگراد
 • دانشگاه دولتی کراسنویارسک
 • آکادمی پزشکی مسکو-سچینوا
 • دانشگاه دولتی روستو
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو(مورد تایید وزارت بهداشت ایران)
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ

شرایط تحصیل در رشته پزشکی روسیه 

دانشجویان بین المللی که قصد اپلای به دانشگاه های پزشکی روسیه را دارند باید برای ویزای دانشجویی درخواست خود را به کنسولگری فدراسیون روسیه ارائه دهند.

به علاوه، باید داری دیپلم (گواهی) دبیرستان باشند. بهتر است دانشجویان در دروس فیزیک، شیمی و زیست حداقل 50% نمره را کسب کرده باشند.

فایل درخواست باید شامل کپی دیپلم دبیرستان و سوابق تحصیلی، گذرنامه و تست HIV باشد. ارائه گواهی تولد و همچنین فرم درخواست نیز الزامی است. برای تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه نیازی به آزمون آیلتس یا تافل نیست.

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

 

دوره های انگلیسی زبان پزشکی در روسیه 

دانشکده های پزشکی روسیه برای دانشجویان انگلیسی زبانی که علاقمند به تحصیل در رشته ی پزشکی هستند این امکانم را فراهم کرده است.

پزشکی در روسیه سالهاست که دانشجویان بین المللی را در رشته پزشکی جذب میکند. به منظور سازگاری با تعداد روز افزون دانشجویان خارجی پزشکی در روسیه، بسیاری از دانشکده های پزشکی روسیه، دوره های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.

اما توصیه می شود که دانشجویان خارجی حداقل اصول پایه ی زبان روسی را فرا گیرند، زیرا این امر به تعامل و برقرای ارتباطات آنها در حین تحصیل در روسیه کمک خواهد کرد.

در برخی از دانشگاه ها دوره های انگلیسی و فرانسه نیز ارائه می شوند. دوره های انگلیسی زبان پزشکی در روسیه امکان دسترسی به آزمایشگاه های مدرن، بیمارستان های مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز و مدارک معتبر و شناخته شده توسط گروه هایی همانند یونسکو و سازمان بهداشت جهانی را برای دانشجویان فراهم می کند.

آکادمی پزشکی مسکو – سچینوا و آکادمی پزشکی سن پترزبورگ دو مورد از بزرگترین موسسات آکادمیک روسیه است که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه 

یکی از بزرگترین فواید تحصیل در روسیه ، شهریه ی پایین دانشکده های پزشکی روسیه است. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، به خاطر وجود یارانه از سوی دولت برای شهریه دانشجویان خارجی، تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است.

دولت روسیه شهریه ی دانشجویان بین المللی را 80 تا 90% کاهش می دهد. یعنی آنها فقط 10 تا 20% از هزینه ی واقعی آموزش پزشکی را پرداخت می کنند.

دانشگاه های پزشکی روسیه احتمالا ارزانترین دانشگاه ها در اروپا هستند. شهریه ی دانشگاه های پزشکی روسیه بر حسب دانشگاه و با توجه به نوع تخصص، متغیر هستند.

تماس با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.