آمریکا ممنوعیت سفر دانشجویان به علت کرونا را لغو کرد

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که از پاییز امسال ممنوعیت ورود دانشجو از چند کشور از جمله ایران به ایالات متحده را لغو می کند. این منع قانونی سال گذشته در پی همه گیری شیوع کرونا توسط دولت دونالد ترامپ اعمال شد.

وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه (۲۷ آوریل) در یک بیانیه رسمی از لغو ممنوعیت یاد شده از ترم پاییز امسال خبر داد.

هم اکنون ورود اکثر مسافران و مهاجران خارجی به آمریکا به خاطر همه گیری کرونا ممنوع است اما بنا بر دستورالعمل تازه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، دانشجویان، برخی دانشگاهیان، روزنامه نگاران و اشخاصی که در بخش زیرساختی حیاتی فعال هستند از ایران، برزیل، چین و آفریقای جنوبی می توانند از یکم اوت ۲۰۲۱ در صورت اخذ ویزا استثنائا وارد ایالات متحده شوند.

آمریکا در ماه مارس امسال ۲۶ کشور اروپایی «حوزه شنگن» را از ممنوعیت یادشده خارج کرده بود.

تصمیم تازه شامل ویزاهای دانشجویی F-۱ و M-۱ می شود.

ممنوعیت‌های اعمال شده سال گذشته علیه دانشجویان خارجی با واکنش گسترده دانشگاه‌های آمریکا مواجه شده بود زیرا این دانشجویان که معمولا شهریه‌های بالاتری نسبت به دانشجویان ساکن آمریکا می پردازند از منابع درآمد مهم این دانشگاه‌ها به حساب می آیند.

انستیتوی آموزش بین‌المللی (ایی) در ایالات متحده می گوید در سال تحصیلی۲۰۲۰- ۲۰۱۹ حدود ۳۵ درصد دانشجویان خارجی چینی بوده اند. در این دسته بندی، دانشجویان هندی در جایگاه دوم قرار دارند.

“آی آی ای” می‌گوید طبق اعلام وزارت بازرگانی ایالات متحده، دانشجویان بین‌المللی ۴۵ میلیارد دلار (۳۶ میلیارد پوند) به اقتصاد این کشور کمک کرده‌اند.

در ماه ژوئن ۲۰۲۰ در پی اعلام تصمیم دولت دونالد ترامپ برای پس گرفتن ویزای دانشجویان خارجی که کلاس های آنها به صورت آنلاین برگزار می شود، دو دانشگاه عالی رتبه آمریکایی شکایتی را علیه سازمان های مهاجرتی تسلیم دادگاه کرده اند.

هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست، ام آی تی، این شکایت را علیه سازمان امنیت ملی و سازمان اجرای مقررات مهاجرت و گمرک، به طور مخفف موسوم به “آیس”، طرح کرده اند. آنها در شکایت خود استدلال کردند که اقدام “آیس”، دانشگاه هاروارد و در واقع، تمام آموزش عالی در ایالات متحده را در وضعیت هرج و مرج قرار داد.

در پی آن شکایت، دولت فدرال با تجدید نظر در موضع خود دستور یاد شده را لغو کرد.

منبع : سایت بی بی سی فارسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.