مهاجرت و اقامت اروپا از طریق کار

اقامت اروپا از طریق کار : یکی از بهترین روش ها برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت و اقامت اروپا، اخذ اقامت کاری در کشورهای پیشرفته این قاره می باشد. هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا تمایل دارند برای مهاجرت و اقامت اروپا از طریق کار اقدام نمایند. فاکتور مهمی که متقاضیان برای مهاجرت و اقامت اروپا از طریق کار در هر کشوری باید مد نظر قرار دهند، نرخ بیکاری آن کشور است.

هر چه نرخ بیکاری در کشوری پایین تر باشد، شانس کاریابی در آن بیشتر می شود. ضمن اینکه بررسی مشاغل مورد نیاز در هر کشور نیز کمک بسیاری به متقاضیان در یافتن کار مناسب خواهد نمود. امکان دریافت اقامت کاری در اروپا به روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط هر شخص می تواند متفاوت باشد.

به صورت کلی می توان به دو روش پیشنهاد شغلی (Job Offer) و ویزای جستجوی کار (Job Seeker) برای اخذ اقامت کاری در قاره اروپا اشاره نمود. البته برای رشته های پزشکی، حسابداری و برخی رشته های دیگر تحت شرایط خاص ، امکان مهاجرت و اقامت اروپا از طریق کار فراهم می باشد.

مشاغل مورد نیاز اروپا

یکی از بهترین شرایطی که شخص به وسیله آن می تواند مهاجرت و اقامت اروپا را بدست آورد، یافتن یک کارفرما با تبعه کشور مقصد می باشد که بتواند از وی پیشنهاد شغلی دریافت نماید. البته اعطای دعوتنامه کاری به نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا توسط کارفرمای اروپایی، دشواری هایی به همراه دارد که به همین دلیل، برخی کارفرمایان اقدام به جذب نیروی خارجی خارج از اتحادیه نمی کنند.

به طور کلی کارفرما در ابتدا باید شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در کشور خود آگهی کند تا در صورت امکان، نیروی کار از همان کشور جذب شود. در صورت عدم جذب نیروی کار بومی، موقعیت شغلی باید در اتحادیه اروپا آگهی شود تا نیروی کار از بین کشورهای عضو اتحادیه جذب شود.

در صورتی که باز هم شخصی جذب نشد، کارفرما می تواند از خارج از اتحادیه نیرو جذب نماید. با توجه به اینکه پروسه آگهی شدن شغل بیش از 6 ماه به طول می انجامد و احتمال پیدا شدن نیروی کار بومی در اتحادیه اروپا هم وجود دارد، شانس نیروی کار خارجی در به دست آوردن موقعیت شغلی مورد نظر پایین می باشد. البته در برخی موارد همچون اقدام برای بلوکارت (Blue Card) این امکان وجود دارد که افراد متخصص با دریافت حقوق مشخص شده بتوانند سریع تر اقدام نمایند.

اقامت اروپا از طریق کار

اقامت اروپا از طریق کار

جستجوی کار

برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و اتریش این امکان را فراهم آورده اند تا افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا بوده و امکان ورود به این کشورها را ندارند، با یک ویزای 6 ماهه به آلمان و یا اتریش ورود پیدا کرده و برای دستیابی به شغلی مناسب، در خاک این کشور به دنبال کارفرما باشند.

افراد در این مدت باید برای کار خود قرارداد حداقل یک ساله منعقد کرده و حقوقی مشخصی دریافت نمایند؛ در غیر این صورت با پایان دوره 6 ماهه بایستی به کشور خود بازگردند. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشورهای آلمان و اتریش در حدود 4 درصد می باشد، شانس کاریابی در این کشورها برای متقاضیان متخصص بالاست.

لازم به ذکر است که افراد برای اخذ این ویزا بایستی از شرایط لازم برخوردار باشند. از مهم ترین عوامل کسب این ویزا می توانیم به تحصیلات، سن، سابقه کاری و سطح زبان متقاضی اشاره نماییم. جالب است بدانید که برخی رشته های مهندسی از قبیل مهندسی IT، مکانیک، برق، مخابرت و… با توجه به نیاز بالای این کشورها به نیروی کار در زمینه های یاد شده، شانس بالاتری برای یافتن کار در این کشورها خواهند داشت.

اقامت اروپا از روش تمکن مالی

روش دیگری که برای اخذ اقامت اروپا مطرح است، دریافت اقامت اروپا از طریق تمکن مالی است. این اقامت که FIP نام دارد و مخفف Financially Independent Person می باشد، ویژه افرادی است که بتوانند ثابت کنند درآمد ماهانه ثابت و پایدار از منابعی مانند سود بانکی یا سود سهام یا حقوق بازنشستگی یا اجاره ملک و یا مجموع آنها دارند.

در این نوع اقامت باید ثابت کنید بدون اینکه نیاز به کارکردن داشته باشید درامد کافی برای زندگی دارید. این نوع مجوز اقامت اروپا به اشخاصی تعلق میگیرد که از تمکن مالی بالایی در کشور خود برخوردار باشند.

شخصی که بتواند ثابت کند برای خود و خانواده اش (همسر و فرزندان زیر 18 سال) ماهیانه حدود 2000 الی 4000 یورو درآمد ثابت دارد، واجد شرایط دریافت اقامت اروپا از طریق تمکن مالی خواهد بود.

این درآمد می‌تواند از چهار محل ثابت شود :

  1. سود سپرده بانکی
  2. اجاره نامه ملک
  3. حقوق بازنشستگی
  4. سود سهام شرکت بورسی

تماس با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.