شرایط تحصیل در مجارستان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان :ابتدا باید گفت افرادی که موفق به دریافت دیپلم شوند می توانند تقاضای تحصیل در 9 دانشگاه را داشته باشند.

مراحل تحصیل در این کشور به ترتیب مقاطع عبارتند از:

مقطع ابتدایی : از سن 6 سالگی آغازو به مدت 4 سال به طول می انجامد که در کنار یادگیری دروس اصلی، زبان فرانسه وآلمانی رانیز فرامیگیرند البته ادبیات ، جغرافشیا ، ریاضیات ، موسیقی و هنر را نیز میتوان از جمله دیگر دروسی دانست که در این مقطع آموزش داده می شوند.

مقطع متوسطه : مدت تحصیل در این مقطع 4تا 6 سال بوده که تمامی دروس به صورت تخصصی تدریس و در انتها یک آزمون از تمامی درس ها برگزار می شود که اخذ قبولی در آن موجب دریافت مدرک دیپلم می شود .

آزمون ورودی دانشگاه :برای افرادی که در کشور خود در آزمون شرکت نکرده اند و دانشجوی اروپایی نیستند الزامی نیست  البته لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه ها آزمون ورودی ندارند و فقط در یک سری از رشته ها مانندعلوم پزشکی آزمون گرفته می شود که کسب نمرات بالا و حد نصاب در یکسری از دروس تخصصی مربوطه ی آن حائز اهمیت است.

از شرایط دیگری که در تحصیل این کشور دارای اهمیت است انتخاب زبان است اکثرا دانشگاه ها مانند بوداپست امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجوفراهم کرده اما این انتخاب بسته به نوع دروسی که تدریس می شود نیز هست به این معنا که ممکن است.

  دروس ارائه شده به این زبان زبان مورد نظر نباشد که حتی این می تواند در هر مقطع متفاوت باشد برای مثال در مقطع دکتری و کارشناسی نوع زبان در برخی از دروس ارائه شده باهم تفوت دارد پس می توان گفت همیشه این موضوع یکسان نیست .

در هرحال متقاضیان برای تحصیل باید توجه داشته باشند که که بعد از گذراندن مراحل اولیه و ارائه مدارک که روند آن چند ماه به طول می انجامد با موعد اصلی ثبت نام چند ماهی فاصله ی زمانی را رعایت کنند .

 

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

 

 

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان :

ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا مجاری

ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا مجاری

قبولی در آزمون ورودی (در صورت عدم قبولی در این آزمون باید در دوره آمادگی دو ترمی برای ورود به دانشگاه مورد نظر شرکت کنند)

سطح عالی زبان انتخابی

پرداخت هزینه آزمون ورودی

پرداخت هزینه آزمون ورودی دانشگاه

بدون مدرک زبان نیز می توان در این کشور مشغول به تحصیل شد که دانشگاه پچ که این امکان رابرای دانشجو فراهم آورده و از جمله قدیمی ترین دانشگاه های این کشور به شمار می آید. همچنین محدودیت سنی برای این نوع تحصیل دراین کشور وجود ندارد.

افرادی که در سن پایین تری هستند از شانس بالاتری برخور دارند همچنین می توانند مشغول کار شده و پس از طی مدتی موفق به اخذ اقامت دائم گردند و شروع هرترم در این کشور دوشنبه هفته ی اول سپتامبر و دوشنبه اول هفته ژانویه است همچنین تحصیل در این کشور تا سن 18 سالگی اجباری است زیرا از اصلی ترین شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه،رائه مدرک دیپلم است و پروسه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور به صورت 2 ترم درسال است .

گفتنی است آموزش از راه دور و یا بصورت پاره وقت درسیستم آموزشی این کشور وجود ندارد اما برخی از برنامه های دکترا اجازه مطالعه و انجام تحقیقات در خارج از کشور را می دهد ولی به این شکل که دانشجویان مجبور هستند حداقل چند ترم برای چند روز به دانشگاه مراجعه کنند تا در امتحانات، تدریس، مشاوره و غیره شرکت کنند همچنین نیز دانشجویان بین المللی می توانند در این کسور مشغول تحصیل شوند و حتی می تواننند 24 ساعت در هفته را مشغول کار شده و برای یافتن شغل مناسب خود می توانند بهدفاتر کاریابی مراجعه کنند.

مزایای تحصیل در مجارستان

  1. آموزش بسیار عالی و کیفیت بالا
  2. پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان نسبت به بقیه کشورهای اروپایی
  3. مجارستان عضو حوزه شنگن هست و با ویزای این کشور دانشجویان می توانند به راحتی به دیگر کشورهای حوزه شنگن سفر کنند.
  4. دانشجویان بین المللی در تمام طول تحصیل دارای بیمه درمانی هستند.
  5. معتبر بودن مدرک مجارستان در دیگر کشور های اروپایی
  6. امکان استفاده از خدمات ورزشی و اینترنتی در دانشگاه ها
مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

بورسیه تحصیلی مجارستان

اجرای برنامه بورسیه تحصیلی در سال 2013به اجرا درآمد که مختص به دانشجویان  خارجی هست . دانشگاه هایمجارستان این کار را به منظور بالا بردن سطح کیفیت برنامه های آموزشی خود این کار را برای دانشجویان خارجی انجام می دهند .

تحصیل در مجارستان کارشناسی

تحصیل در دوره کارشناسی در این کشور 4 سال زمان میبرد و واحد های آموزشی به رشته ایی که انتخاب می کنید بستگی دارد . تحصیل در این مقطع نیاز مدرک دیپلم دارد همچنین یک سری از رشته ها نیاز مدرک زبان می خواهند .

دانشجویان در این مقطع می توانند در هفته 24 ساعت کار کنند . اشتغال به کار در روزهای تعطیلات رسمی، تعطیلات آخر هفته یا پایان‌ترم سقف و محدودیتی ندارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

این مقطع یک دوره یک یا دو ساله هستش. متقاضیان این مقطع موظف به ارائه مدرک زبان با نمره خوب هستند. مدارک مورد نظر در این مقطع عبارتند از فرم پر شده درخواست، توصیه‌نامه از استادان دوره کارشناسی، رزومه تحصیلی و سوابق شغلی در صورت نیاز، گواهی دیپلم به همراه ریز نمرات، گواهی مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات، و مدرک زبان انگلیسی .

تحصیل در مقطع دکتری 

تحصیل در این مقطع 4 سال زمان میبرد و بیشتر درس ها دارای 240 واحد تئوری هستند. در پایلن ترم 4 یک آزمون گرفته می شود که در صورت قبولی در آزمون باید رساله بنویسید که تقریبا 2 سال زمان میبرد . دانشجویان دوره دکتری هم می‌توانند تا سقف 24 ساعت در هفته مشغول به کار دانشجویی شوند؛ با این تفاوت که بر اساس قوانین مهاجرت تحصیلی، دانشجویان بین‌المللی این مقطع با کسب مجوز می‌توانند زمان بیشتری را به کار بپردازند و محدودیت زمانی را از میان بردارند.

 

 

تماس با ما