شرایط تحصیل در مجارستان

8 دانشگاه برتر مجارستان : مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور با اسلواکی، اوکراین، رومانی، کرواسی و … همسایه است. پایتخت این کشور شهر بوداپست می باشد و بعد از آن به ترتیب شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، پچ و دْیور بزرگترین شهرهای کشور محسوب می‌شوند. زبان مردم مجارستان، مجاری می باشد. نظام حاکم بر مجارستان دموکراسی بوده و واحد پولی آنها مجارستان فارینتHUF  می باشد .

تحصیل در این کشور در مقاطع ابتدایی و دبیرستان و دانشگاهی امکان پذیر می باشد که مقطع دانشگاهی شامل مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا می باشد .

تحصیل در دبستان های مجارستان

 

نظام آموزشی مجارستان در مقطع دبستان تحصیلات سیکل اول یا دوره اول نامیده می شود. که شامل سنین 7 تا 14 سال می باشد که به 8 سطح تقسیم می شود : سطح اول شامل کودکان سنین 6 تا 7 ساله، سطح دوم شامل کودکان سنین 7 الی 8 ساله، سطح سوم شامل سنین 8 تا 9 سال، سطح چهارم برای سنین 9 الی 10 سال، سطح پنجم شامل دانش آموزان 10 تا 11 سال، سطح ششم شامل نوجوانان سنین 11 الی 12 سال، سطح هفتم شامل سنین 12 تا 13 سال و سطح هشتم شامل محدوده سنی 13 الی 14 سال می باشد.

تحصیل در دبیرستان های مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان به اختصار سطح 1 و 2 و3 نامیده می شود. اگر طبق نظام آموزش ایران تطبیق دهیم معادل دوره اول دبیرستان ، دوره دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی قرار دارد . طبق این نظام شامل رده سنی 16 تا 18 سال را می باشد .

8 دانشگاه برتر مجارستان

8 دانشگاه برتر مجارستان

تحصیل در دانشگاه های مجارستان

این کشور به جز آنکه امکانات بسیار مناسبی دارد، هزینه های زندگی آن هم کم است. در نتیجه این کشور انتخاب افراد بسیاری برای تحصیل و زندگی می باشد. سازمان بهداشت جهانی، مدارک علمی این دانشگاه ها را می پذیرد. تحصیل در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال زمان میبرد و مستلزم مدرک دیپلم می باشد همچنین برای تحصیل در این مقطع نیازی به مدرک زبان نیست و دانشجو می تواند زبان انگلیسی یا آلمانی را هنگام تحصیل یاد بگیرند. همچنین دانشجویان لیسانس اجازه دارند اجازه دارند در هنگام تحصیل 20 ساعت کار کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس مجارستان

تحصیل در این مقطع 1 الی 2 سال زمان میبرد و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی معتبر داشته باشید. این مقطع هم مانند کارشناسی نیازی به مدرک زبان ندارد و دانشجو این امکان را دارد در هفته 20 ساعت کار کند و فقط بین تعطیلی دو ترم اجازه کار تمام وقت را دارد .

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در این مقطع 3 الی 5 سال زمان میبرد و نیازمند داشتن مدرک کارشناسی ارشد می باشد . تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان در شرایط غیر بورسیه ای از طریق یادگیری زبان حین تحصیل در دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر می باشد ولی در صورتی که تمایل به بورسیه تحصیلی داشته باشید باید مدرک زبان با نمره بالا ارائه دهید. کار هنگام تحصیل 20 ساعت می باشد و با اجازه دانشگاه و اداره مهاجرت امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل نیز برای دانشجو فراهم می باشد .

8 دانشگاه برتر مجارستان

8 دانشگاه برتر مجارستان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

اثبات پرداخت شهریه / بیمه درمانی / گذرنامه حداقل 6 ماه بیشتر از تاریخ ورود شما معتبر است . / اثبات آدرس یا مسکن در مجارستان . / کپی از صفحه عکس گذرنامه خود . / فرم درخواست ویزا . / اثبات آدرس یا مسکن در مجارستان . / اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی در قالب اطمینان / بیانیه بانکی .

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان کم می باشد و این امر باعث شده افراد زیادی این کشور را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنند. همچنین عواملی مثل امنیت، رفاه اجتماعی و ثبات اقتصادی نیز در جذب مهاجران موثر می باشند. در اینجا به برخی هزینه ها اشاره می کنیم :

یک لیتر شیر   0.85$ / یک کیلو گرم برنج   1.31$ /  دوازده عدد تخم مرغ    1.92$ /  اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر    532.94$ / خرید یک متر آپارتمان در مرکز شهر   3467.28$ / یک جفت کفش نایک   78.04$

8 دانشگاه برتر مجارستان در سال ۲۰۲۲

دانشگاه رتبه دانشگاه در مجارستان رتبه بندی در رنکینگ جهانی
دانشگاه سگد 1 ۵۵۱-۵۶۰
دانشگاه دبرسن 2 ۵۹۱-۶۰۰
دانشگاهEötvös Lorán مجارستان 3 ۶۵۱-۷۰۰
دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست مجارستان (BME) 5 ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه کوروینوس مجارستان 6 ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه سنت ایستون 7 ۸۰۱-۱۰۰۰
Széchenyi István 8 ۸۰۱-۱۰۰۰
دانشگاه میسکولک مجارستان 9 ۱۰۰۱-۱۲۰۰

 

تماس با ما