تحصیل در آلمان

♦ امتیازات تحصیل در  کشور آلمان 

♦ تحصیل در مدارس آلمان

♦ تحصیل در آلمان در مقطع  لیسانس 

♦ تحصیل در مقطع فوق لیسانس

♦ تحصیل در مقطع دکتری 

♦ زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در آلمان : آلمان کشوری واقع در قلب اروپای غربی است. این کشور با دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک، هلند و دریای بالتیک دارای مرز مشترک است.

آلمان دارای یک محل استراتژیک در شمال اروپا و در جوار دریای بالتیک است. آلمان عضو اتحادیه اروپا (EU) می باشد.

این کشور از صنعتی ترین کشور های جهان می باشد آلمان آیینه تمام نمای یک جامعه منظم، پویا و عاری از فساد با تمام استانداردهای اروپایی است.

از مجموع ۵۰۰ شرکت معتبر و بین‌المللی، ۳۷ شرکت در کشور آلمان قرار دارد اما بسیاری تنها نام بنز و BMW را شنیده‌اند.

واقعیت اما این است که آلمان کشوری بسیار مهم برای اتحادیه اروپا و کل جهان است. می‌توان آلمان را یکی از بهترین و شناخته شده‌ترین مقاصد برای علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به اروپا معرفی کرد.

این کشور یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد. کشور آلمان با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان برای متقاضیان، خود را به یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویان در سراسر جهان تبدیل کرده است.

کشور آلمان پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان تمام کشورهای جهان دارد و بستری امن را برای کار و زندگی مهیا کرده است.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

 امتیازات تحصیل در  کشور آلمان را :

♦ تحصیل در آلمان به صورت رایگان
♦ امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع ارشد و دکتری.
♦ اجازه اقامت به مدت ۱۸ ماه بعد از اتمام تحصیل به منظور یافتن کار و اخذ ویزای کار.
♦ امکان اخذ اقامت دائم بعد از اتمام تحصیلات .

♦ امکان تحصیل در تمامی رشته‌ها (هنر، مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و…)
♦ امکان کار در کنار تحصیل و پوشش کلیه مخارج زندگی (کار پاره وقت)
♦ اعتبار بالایویزای دانشجویی آلمان و امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شنگن بدون نیاز به ویزا.

تحصیل در مدارس آلمان

دولت مرکزی آلمان دخالت کمی در سیستم آموزش و پروش در مدارس این کشور دارد و هر ایالت به صورت مستقل در این خصوص تصمیم گیری می کند. بنابراین نحوه آموزش در مدارس در نقاط مختلف آلمان متفاوت می باشد.

به صورت مشترک مدارس آلمانی علاوه بر تدریس ریاضیات، جغرافیا، علوم، تاریخ و زبان، این فرصت را به دانش آموزان می دهند که در زمینه مهارت های عملی و فنی نیز آموزش ببینند.

کلاس های درس در مدارس دولتی در آلمان معمولاً به زبان آلمانی برگزار می شود، بنابراین مهاجرینی که فرزندان کم سن دارند، معمولاً تمایل دارند فرزند خود را در این مدارس ثبت نام کنند تا بتوانند زبان محلی را آموزش ببینند.

البته مدارس دو زبانه و خصوصی نیز در آلمان وجود دارد که فرزندان بسیاری از مهاجرین در این مدارس به تحصیل می پردازند.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در آلمان در مقطع  لیسانس (کارشناسی)

دارندگان ديپلم های دبيرستانی خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی، می توانند به دانشگاه راه يابند یا دوره های يک ساله Studienkolleg را در کالج های مقدماتي طی کنند و پس از آن ، آزمون نشخیص علمی را بدهند . انتخاب رشته دانشگاهی بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد .

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور آلمان شما علاوه بر قبولی در دانشگاه های مورد تأیید مراجع کشور آلمان در ایران، می بایست گواهی پایان دوره مقاطع ۱۲ ساله اولیه را داشته باشد.

در صورتی که در کنکور ایران شرکت نکرده اید یا قبول نشده اید، می توانید در دوره های فاندیشن در آلمان شرکت کنید و سپس برای ورود به رشته مورد نظر خود آزمون دهید.

بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنید تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی نیز دارای اهمیت می باشد و با ارائه مدارک معتبر بین المللی می توانید مهارت خود در زبان را اثبات نمایید.

گرفتن پذیرش از دانشگاه های طراز اول آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به رزومه تحصیلی قوی ای نیاز دارد دوره کارشناسی ارشد برای اکثر رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می گردند .

تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

این مقطع بعد از اتمام مقطع کارشناسی می باشد که بسته به توانایی علمی اشخاص ۲ تا ۴ ترم طول خواهد کشید . که برای پذیرش در این مقطع باید مقطع کارشناسی به پایان رسیده باشد.
دانشجو در این مقطع اجازه ۲۴ ساعت کار پارت تایم را در زمان تحصیل دارد .در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک ایلتس 6.5 به بالا و یا تافل 90 می خواهند .

اگر علاقه مند تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی ، مدرک B1 یا B2 از شما درخواست می شود دولت آلمان برای رفاه حال دانشجویان بین المللی به این افراد در مقطع کارشناسی در هفته مجوز کار ده ساعته را داده است. دانشجویان می توانند برای هر یک ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو گرفته و بخشی زیادی از هزینه های زندگی خود در آلمان را پوشش دهند.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان

این مقطع بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد که در طول دوره همانند سیستم ایران باید بر روی پروژه تحصیلی کار شود . از ملزومات پذیرش در این واحد علاوه بر تأیید مدارک تحصیلی خود و دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی باید یک استاد راهنما و یا سوپروایزر اخذ نمایید و نسبت به پذیرش اقدامات اولیه را انجام دهید.

کشور آلمان با داشتن حدود 4000 هزار فارغ‌التحصیل در سال که دوره‌ی دکترای خود را در این کشور به پایان می‌رسانند، یکی از محبوب‌ترین کشورهای تحصیلی در خارج از کشور است.

به‌ واسطه‌ی حضور 43 دانشگاه شاخص آلمانی در بین 800 دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی مشهور QS در سال 2016 و 2015، شمار زیادی از دانشگاه‌های آلمان از شهرت بین‌المللی بالایی برخوردار شدند.

تحصیل دکترا در آلمان معمولا بی‌نیاز از پرداخت هزینه تحصیلی است و بیش از یک‌چهارم داوطلبان دکترا در این کشور، از کمک‌هزینه‌های تحصیلی همگانی بهره‌مند می‌شوند.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند به ایلتس 6.5 و رشته های آلمانی زبان ، به مدرک زبان B2 نیاز دارند . در برخی از دانشگاه ها مدرک زبان آلمانی B1 هم برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد قبول است .

البته در صورتی که نمره ایلتس 6 یا مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید می توانید برای ادامه زبان و درس اصلی در آلمان اقدام کنید .در مقطع دکترا تمامی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند به همین جهت ایلتس 7 مورد نیاز است.

سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای دانشجویان ایرانی ، طبق قوانین سفارت آلمان در تهران افرادی که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی و یا دوره های کالج را دارند ، حتما باید سطح زبان آلمانی حداقل B1 را داشته باشند تا به آن ها ویزا تحصیلی داده شود .

اما ایرانیانی که مقیم خارج از ایران هستند این محدودیت را ندارند و حتی با هیچ گونه معلومات زبان آلمانی می توانند جهت ادامه تحصیل وارد آلمان شوند .

تماس با ما