شرایط تحصیل در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا : ازجمله فاکتورهای مهم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا میتوان : سن، نمره مدرک زبان و تمکن مالی مناسب را نام برد. یکی از عوامل مهم در دریافت ویزای تحصیلی سن می باشد که، هر چه از تاریخ کسب آخرین مدرک تحصیلی شما مدت زمان کمتری گذشته ویا اصطلاحاً گپ تحصیلی کمتری داشته باشید، شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی را دارید .

نمره مدرک زبان نیزهم در اخذ پذیرش و هم اخذ ویزای تحصیلی ازاهمیت بالایی برخوردار است. معمولاً دانشگاه ها سطح مشخصی برای نمره زبان دارند به عنوان مثال در مقطع کارشناسی اغلب دانشگاه ها نمره آیلتس 6 را درخواست می کنند.

البته اگر نتوانید به این سطح برسید و 0.5 یا 1 نمره کمتر داشته باشید نیز می توانید پذیرش بگیرید اما باید در دوره زبان انگلیسی در کانادا نیز پذیرش گرفته و پس از رسیدن به سطح مطلوب وارد دانشگاه شوید.

 تمکن مالی نیز عامل مهم دیگر است که شما باید نشان دهید که می توانید هزینه یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را تامین کنید. هزینه تحصیل بسته به دانشگاهی که پذیرش گرفته اید متفاوت است اما عموماً بین 15 تا 30 هزار دلار در سال وهزینه های زندگی نیز به طور میانگین 10 تا 12 هزار دلار کانادا می باشد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف

کارشناسی : تحصیل دردوره کارشناسی درکانادا منوط به گذراندن موفق دوره دبیرستان و سپس پذیرش از یکی از دانشگاه ها و یا کالج های این کشورمیباشد و طول دوره لیسانس بسته به دانشگاه و رشته انتخابی ، عمومی یا تخصصی بودن رشته، و اینکه کالج یا دانشگاه های کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید، بین سه تا چهار سال به طول خواهد انجامید.

 در واقع افراد پس از اتمام موفقیت آمیز دوره دبیرستان با پذیرش از یکی از مراکز آموزش عالی واجد شرایط تحصیل در دوره لیسانس می گردند.که اگر بطور تمام وقت مشغول تحصیل باشید، بسته به استان محل تحصیل و رشته مورد نظرتان سه تا چهار سال طول میکشد. همچنین شایان ذکر است که هر سال آموزشی در کانادا بطور معمول دو ترم می باشد.

در سیستم آموزشی این کشور دو نوع مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد. MA یا کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی و هنر که مختص به افرادی است که در رشته‌های حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی تحصیل کرده‌اند و همچنین MSc یا کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم و مهندسی میباشد.از جمله ریاضیات، مهندسی، پزشکی، تکنولوژی و فناوری.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

 

البته کارشناسی ارشد در کانادا مانند انگلیس شامل مدارک تخصصی در حوزه‌های مختلف است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
MFA یا کارشناسی ارشد هنرهای زیبا(Master of fine Arts)
MEng یا کارشناسی ارشد در مهندسی (بدون پایان‌نامه) (Master of Engineering)
MBA یا کارشناسی ارشد در مدیریت کسب و کار (Master of Business Administration)
دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا ۱ تا ۲ سال به طول می‌انجامد که اغلب با احتساب مدت زمان مربوط به دوره کارآموزی و کاریابی بر این زمان افزوده می شود. دوره کارشناسی ارشد علاوه بر کنفرانس و کلاس شامل مواردی مانند کارگروهی، پروژه و… است.

همچنین بیشتر مقاطع کارشناسی ارشد شامل پایان‌نامه نیز هستند. شروع سال تحصیلی در این مقطع در بیشتر دانشگاه‌های این کشور ماه سپتامبربوده که بسته به نوع دانشگاه‌ها زمان‌های متفاوتی را نیزبرای شروع سال تحصیلی در نظر می‌گیرند.
دانشجویان جهت ورود به این مقطع می بایست دارای حداقل معدل ۱۵ در مقطع کارشناسی باشند. همچنین ممکن است گذراندن آزمون GMAT و یا GRE با توجه به رشته تحصیلی فرد از جمله شرایط پذیرش دانشگاه موردنظر باشد.

مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (متناسب با زبان تدریس رشته مورد نظر) از جمله الزامات دریافت پذیرش در دانشگاه‌های کانادا است. دانشجویانی که برای رشته‌های دو زبانه (انگلیسی و فرانسه) اقدام می‌کنند، باید هر دو مدرک زبان را ارائه دهند. نمره زبان IELTS و TOEFL iBT بسته به نوع دانشگاه و نوع رشته تحصیلی متفاوت است.

تحصیل در مقطع دکترا این امکان را به دانشجویان می دهد که با متخصصین زبده کار کنند و از امکانات پیشرفته برخوردار شوند همچنین می تواند بین 3 تا 6 سال به طول انجامد. زبان تحصیل در این مقطع می تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد و تحصیل بیشتر بر پایه تحقیقات صورت میگیرد که در این صورت دانشجویان وقت کمتری را صرف شرکت در کلاس های درس می نمایند.

دانشجویان میبایست در این مقطع استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند که تحقیقات خود را با نظارت آن ها به سرانجام رسانند. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا، داشتن مدرک فوق لیسانس الزامی می باشد.

پذیرش در این مقطع بسیار رقابتی می باشد و اساتید براساس رزومه دانشجویان را انتخاب می کنند. مواردی که می تواند در انتخاب دانشجویان مؤثر می باشد، در لیست زیر شرح داده شده است.

ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
مدرک زبان
پروپوزال تحقیقاتی
دو توصیه نامه                     
معمولاً مدرک GRE و GMAT از متقاضیان درخواست می شود.

برای تحصیل در کانادا در مقطع دکترا ممکن است دانشگاه ها مصاحبه ای را با متقاضیان ترتیب دهند و به این طریق توانایی های شخص را بهتر ارزیابی کنند. تحصیل دکترا در کانادا معمولا به همراه بورسیه یا فاند می باشد و دانشجویانی که موفق به دریافت فول فاند می شود، می توانند تمامی هزینه های زندگی و تحصیل خود در کانادا را از این طریق تامین نمایند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

رشته های تحصیلی

پزشکی
مسیر طولانی برای گرفتن مدرک، درآمد بالا

دندانپزشکی
وردوی محدود به دانشگاه ها، کاریابی ساده و درآمد بسیار بالا

پرستاری
قابلیت ورود بیشتر برای دانشجویان کانادایی

داروسازی
رشته مناسب برای ورود سریع به بازار کار
مهندسی عمران
شغل با آینده در کانادا مخصوصا در شهرهای رو به رشد
مهندسی کامپیوتر
بازار کار بسیار خوب در امریکای شمالی
مهندسی برق
مناسب برای علاقه مندان به کار در بخش های صنعتی کانادا
مهندسی معماری
رشته شما اگر قصد ورود به امور ساختمانی را دارید
مهندسی شیمی
این رشته با تولید محصولات از طریق فرایندها و تکنولوژی های تولید شیمیایی سرو کار دارد.
هنر
امکان تحصیل در هنر در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وجود دارد
معماری
اگر ذهن خلاق و ذوق هنری دارید، رشته معماری میتواند رشته شما باشد
روانشناسی
تحصیل در این رشته نیازبه داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی قوی دارد
حقوق
مسیر ورود همراه با آزمون ورودی، درآمد بالا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

 

هزینه های تحصیلی در کانادا

شهریه دانشجویان بین‌المللی در کانادا: شهریه سالانه متغیر بین ۱۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار با توجه به رشته (میانگین بین ۱۷,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار)
شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار

میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰، سالانه ۲۹,۷۰۰ دلار کانادا برآورد می‌شود. شهریه رشته‌های آموزش به نسبت سایر رشته‌ها پایین‌تر است. این در حالی است که رشته‌های مهندسی و پزشکی، از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا به شمار می‌آیند (میانگین ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا برای دندانپزشکی و ۳۲,۰۰۰ دلار کانادا برای پزشکی)

مهاجرت تحصیلی به کانادا

شهریه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد نسبت به مقطع کارشناسی پایین‌تر است و بستگی زیادی به رشته مورد نظر شما دارد. میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ سالانه ۱۷,۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشته است.
رشته MBA اجرایی یکی از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل است به طوری که شهریه آن میانگین حدود ۶۶,۰۰۰ دلار کانادا است؛ در حالی که متوسط شهریه رشته MBA معمولی ۳۸,۰۰۰ دلار کانادا است.
ازشهریه برخی از رشته های پرطرفدار در این کشور میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
شهریه دندانپزشکی در مقطع کارشناسی : $56,621 ودر مقطع ارشد : $22,472
پزشکی در مقطع کارشناسی : $32,450
داروسازی در مقطع کارشناسی : $40,960 و در مقطع ارشد $12,876
مهندسی در مقطع کارشناسی : $33,703 ودر مقطع ارشد : $19,301
حقوق در مقطع کرشناسی : $33,192 ودر مقطع ارشد : $33,192
معماری در مقطع کارشناسی : $26,457 ودر مقطع ارشد : $23,992
پرستاری درمقطع کارشناسی : $21,922 و در مقطع ارشد : $16,168
علوم انسانی در مقطع کارشناسی: $28,676 و در مقطع ارشد : $13,667

 

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

 مزایای تحصیل در کانادا

۱- هزینه تحصیل در کانادا نسبت به تحصیل در استرالیا، تحصیل در انگلستان و تحصیل در امریکا بسیار مقرون به صرفه تر است. دانشگاه های کانادایی بسیار عالی وجود دارد که شما میتوانید با شهریه حدود ۳۰ میلیون تومان در سال در آنها تحصیل کنید. تحصیل در کانادا از نظر شهریه و کیفیت در مقایسه با کشورهای نامبرده به مراتب بهتر است.
۲- اقامت پس از تحصیل در کانادا. در تمامی استان های کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان استفاده از روش های مهاجرت به کانادا پس از تحصیل دیده شده است.
۳- یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا محاسبه زمان تحصیل در کانادا به عنوان روزهای اقامت شما در راستای اخذ پاسپورت کانادایی. نیمی از روزهای اقامت شما به عنوان دانشجو در کانادا به عنوان اقامت شما در مسیر اخذ پاسپورت کانادا شمرده میشود. (تا حداکثر یک سال میتوانید از این مزیت استفاده کنید). به طور مثال با اخذ یک لیسانس یا فوق لیسانس یا دوره کالج در کانادا، و اقامت ۲ سال پس از اخذ مدرک در کانادا شما شهروند کانادایی خواهید شد. عالی نیست؟‌
۴- در برخی از استان های کانادا شهریه پرداختی شما به صورت معافیت مالیاتی پس از تحصیل در کانادا محاسبه خواهد شد و تا ۷۰٪ آن به شما باز پس داده خواهد شد.
۵- هزینه زندگی در کانادا نسبت به کشورهای نامبرده ارزان تر است.
۶- برخلاف امریکا که اجازه کار همزمان با تحصیل را در بیشتر موارد به دانشجو نمیدهد، کار دانشجویی در کانادا قانونی و مجاز است و شما بدون محدودیت میتوانید شغل مورد نظر خود را داشته باشید. در ایام تحصیل ۲۰ ساعت در هفته و در ایام غیر درسی به صورت تمام وقت کار دانشجویی در کانادا مجاز است.
۷- امکان دریافت ویزای کار همراه دانشجو برای همسر و فرزندان در بدو ورود و حتی پیش از ورود شما به کانادا
۸- امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس کانادایی توام با تحصیل پدر یا مادر در کانادا
۹- امکان کار کردن بدون محدودیت برای همسر متقاضی در کانادا
۱۰- امکان تغییر دانشگاه و رشته پس از اخذ ویزای کانادا بدون خروج از کشور کانادا
۱۱- امکان تحصیل به زبان فرانسوی در کانادا
۱۲- امکان تحصیل فرزندان شما در مدارس دولتی کانادا و بسیار مقرون به صرفه. شهریه مدارس دولتی کانادا، گاها از شهریه مدارس در کشور متقاضی ارزان تر است.
۱۳- امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون حضور در سفارت برای فرزندان زیر ۱۶ سال
۱۴- امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مصاحبه در سفارت و اپلای برای ویزای تحصیلی به صورت ۱۰۰٪ آنلاین در کمترین زمان ممکن
۱۵- از دیگر مزایای تحصیل در کانادا امکان استفاده از بورسیه های دولتی و دانشگاهی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری میباشد

 

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

دانشگاه های برترکانادا

دانشگاه تورنتو کانادا که رتبه نخست را در میان دانشگاه های این کشور دارد، در سال 1827 در ایالت اونتاریو تاسیس شد و در ابتدا توسط کلیسای انگلستان اداره می شد. در ابتدا نام این دانشگاه کالج شاه بود اما در سال 1850 سیستم این دانشگاه سکولار شد و نام آن به دانشگاه تورنتو تغییر یافت.

امروزه این دانشگاه در بین برترین های دنیا قرار گرفته است و به عنوان هاروارد کانادا شناخته می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین المللی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متغیر است. به عنوان مثال شهریه دانشگاه تورنتو برای مقطع لیسانس بین 35،000 تا 60،000 دلار کانادا در سال است.

و از دیگر دانشگاه های برتر این کشور میتوان موارد زیر را نام برد :

آلبرتا
بریتیش کلمبیا
مک گیل
تورنتو
مستر
واترلو
مونترال

 

تماس با ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.